COPYRIGHT © TOMÁŠ VANĚK. VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA.
Kontakt: art4rent.production@gmail.com

BIOGRAFIE

Tomáš Vaněk se aktuálně nejvíce uplatňuje jako interpret muzikálových rolí (Raoul ve Fantomovi opery, Jon v Tick, Tick...BOOM! a další), od roku 2003, kdy nastoupil na svou uměleckou dráhu, však vytvořil mnoho dalších rolí v činohře, muzikálu, filmu, televizi, rozhlase, pravidelně sólově vystupuje na koncertech, ať už vlastních, či jako host. Věnuje se také charitě jako stálý patron benefiční Akce Cihla. 

Narodil se v Mladé Boleslavi. Několik let hrál v Městském divadle Mladá Boleslav, následně vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU v ročníku Daniela Hrbka. A nadále působí především v pražských divadlech (Divadlo Na Jezerce, Hudební divadlo Karlín, Goja Music Hall, Divadlo Na Prádle, ad.).

Ztvárnil role v muzikálech JÁ, FRANCOIS VILLON (Divadlo Na Jezerce) nebo SEDMERO HAVRANŮ (Divadlo Semafor). Objevil se ve třech nastudováních kultovního amerického muzikálu RENT v hlavní roli Marka Cohena. A to v původní anglické verzi v Divadle Na Prádle, v Divadle Kalich, i v české verzi MILUJ, ŽIJ A PLAŤ - RENT! zpět v Divadle Na Prádle. Nastudoval i roli Jeana Druetta v původním českém muzikálu ANTOINETTA - KRÁLOVNA FRANCIE (Divadlo Hybernia).

Více než 200x odehrál roli Raoula v prvním českém uvedení legendárního FANTOMA OPERY (Goja Music Hall).

Ve světové premiéře a anglickém nastudování muzikálu RAY BRADBURY´S 2116 uváděném v Divadle Semafor nastudoval dvojroli Mr. Marrionette / Albert Brock, za kterou byl odměněn širší nominací na Cenu THÁLIE.

Jako Buck Barrow vystupoval také v muzikálu BONNIE & CLYDE (Hudební divadlo Karlín) a představil se i jako Herbert von Krolock v PLESU UPÍRŮ (Goja Music Hall). 

V Shakespearově MNOHO POVYKU PRO NIC v rámci Letních shakespearovských slavností ztvárnil v režii Jiřího Menzela postavu Claudia.

Jeho první filmovou rolí byl šprt Martin ve filmu GYMPL, dále poručík Šídlo v ULOVIT MILIARDÁŘE, objevil se i v následujících filmech Tomáše Vorla CESTA DO LESA a VEJŠKA, ve filmech CYRIL A METODĚJ: APOŠTOLOVÉ SLOVANŮ režiséra Petra Nikolaeva, nebo filmu LÁSKA JE LÁSKA.  Hrál režiséra Lukáše Kadlece v seriálu SVATBY V BENÁTKÁCH na TV Prima, objevuje se také v seriálu MODRÝ KÓD. 

 

Má za sebou již několik úspěšných sólových koncertů s repertoárem především muzikálových písní. Je také občasným interpretem melodramů v rámci každoročního Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha.

Pro Theatre Royal vytvořil ve spolupráci s autorem textu Jean-Christophe Gramontem svou one-man show "HOW TO BECOME CZECH IN ONE HOUR" hranou v angličtině. S tou byl pozván například i na České velvyslanectví v Londýně. 

Jako producent se se svým spolkem art4rent, z. s. věnuje pořádání kulturních akcí, často s charitativním zaměřením. Hlavním záměrem spolku je také uvádění komorních hudebních děl. Ve spolupráci s Divadlem Na Prádle byla uvedena česká premiéra amerického muzikálu TICK, TICK...BOOM!, kde Tomáš hraje postavu Jona. 

Aktivně se jako patron podílí na podpoře celostátní benefiční AKCE CIHLA, spolu se Simonou Stašovou a Jaroslavem Svěceným. 

SOCIÁLNÍ SÍTĚ