BIOGRAFIE

Tomáš Vaněk se aktuálně nejvíce uplatňuje jako interpret muzikálových rolí (Raoul ve Fantomovi opery, Jon v Tick, Tick...BOOM! a další), od roku 2003, kdy nastoupil na svou uměleckou dráhu, však vytvořil mnoho dalších rolí v činohře, muzikálu, filmu, televizi, rozhlase, pravidelně sólově vystupuje na koncertech, ať už vlastních, či jako host. Věnuje se také charitě jako stálý patron benefiční Akce Cihla. 

Narodil se v Mladé Boleslavi. Několik let hrál v Městském divadle Mladá Boleslav, následně vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU v ročníku Daniela Hrbka. A nadále působí především v pražských divadlech (Divadlo Na Jezerce, Hudební divadlo Karlín, Goja Music Hall, Divadlo Na Prádle, ad.).

Ztvárnil role v muzikálech JÁ, FRANCOIS VILLON (Divadlo Na Jezerce) nebo SEDMERO HAVRANŮ (Divadlo Semafor). Objevil se ve třech nastudováních kultovního amerického muzikálu RENT v hlavní roli Marka Cohena. A to v původní anglické verzi v Divadle Na Prádle, v Divadle Kalich, i v české verzi MILUJ, ŽIJ A PLAŤ - RENT! zpět v Divadle Na Prádle. Nastudoval i roli Jeana Druetta v původním českém muzikálu ANTOINETTA - KRÁLOVNA FRANCIE (Divadlo Hybernia).

Více než 200x odehrál roli Raoula v prvním českém uvedení legendárního FANTOMA OPERY (Goja Music Hall).

Ve světové premiéře a anglickém nastudování muzikálu RAY BRADBURY´S 2116 uváděném v Divadle Semafor nastudoval dvojroli Mr. Marrionette / Albert Brock, za kterou byl odměněn širší nominací na Cenu THÁLIE.

Jako Buck Barrow vystupoval také v muzikálu BONNIE & CLYDE (Hudební divadlo Karlín) a představil se i jako Herbert von Krolock v PLESU UPÍRŮ (Goja Music Hall). 

V Shakespearově MNOHO POVYKU PRO NIC v rámci Letních shakespearovských slavností ztvárnil v režii Jiřího Menzela postavu Claudia.

Jeho první filmovou rolí byl šprt Martin ve filmu GYMPL, dále poručík Šídlo v ULOVIT MILIARDÁŘE, objevil se i v následujících filmech Tomáše Vorla CESTA DO LESA a VEJŠKA, ve filmech CYRIL A METODĚJ: APOŠTOLOVÉ SLOVANŮ režiséra Petra Nikolaeva, nebo filmu LÁSKA JE LÁSKA.  Hrál režiséra Lukáše Kadlece v seriálu SVATBY V BENÁTKÁCH na TV Prima, objevuje se také v seriálu MODRÝ KÓD. 

 

Má za sebou již několik úspěšných sólových koncertů s repertoárem především muzikálových písní. Je také občasným interpretem melodramů v rámci každoročního Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha.

Pro Theatre Royal vytvořil ve spolupráci s autorem textu Jean-Christophe Gramontem svou one-man show "HOW TO BECOME CZECH IN ONE HOUR" hranou v angličtině. S tou byl pozván například i na České velvyslanectví v Londýně. 

Jako producent se se svým spolkem art4rent, z. s. věnuje pořádání kulturních akcí, často s charitativním zaměřením. Hlavním záměrem spolku je také uvádění komorních hudebních děl. Ve spolupráci s Divadlem Na Prádle byla uvedena česká premiéra amerického muzikálu TICK, TICK...BOOM!, kde Tomáš ztvárnil postavu Johna. Za tuto roli byl odměněn cenou kritiků v rámci ankety serveru musical-opereta.cz jako "Muzikálový herec roku 2018", zvítězil také v kategorii "nejlepší mužský herecký výkon - muzikál, v anketě portálu i-divadlo.cz, a získal širší nominaci na Cenu Thálie. 

Od září 2019 hraje hlavní mužskou roli Fiyera v české premiéře muzikálu Čarodějka (Wicked) v pražské Goja Music Hall. 

V listopadu 2019 vyprodukoval další českou premiéru amerického muzikálu NE/NORMÁLNÍ (Next to Normal) a redakcí portálu i-divadlo.cz byl vyhlášen v nominacích jako "Divadelní osobnost roku 2019". 

Aktivně se jako patron podílí na podpoře celostátní benefiční AKCE CIHLA, spolu se Simonou Stašovou a Jaroslavem Svěceným. 

Návrh bez názvu (27) (1)

SOCIÁLNÍ SÍTĚ